Własny salon a podatek VAT

Każda osoba zamierzająca otworzyć własny salon fryzjerski lub kosmetyczny staje prędzej czy później przed dylematem dotyczącym bycia płatnikiem VAT. Dziś pomożemy wam podjąć decyzję w tej niezwykle ważnej sprawie.

calculator

Bycie płatnikiem VAT w salonie fryzjerskim może być dobrym rozwiązaniem.

Otwierając jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fryzjerskich lub kosmetycznych możemy skorzystać ze zwolnienia z bycia vatowcem. Taką możliwość mają firmy, których roczny przychód nie przekracza 150 000 zł. Trzeba więc uważnie prowadzić rachunkowość przedsiębiorstwa, by zdążyć z rejestracją płatnika VAT jeszcze przed przekroczeniem tej kwoty.

Istnieją jednak firmy, którym od początku opłaca się zrezygnować ze zwolnienia z VAT. Są to zwłaszcza te podmioty, które swoje usługi świadczą przede wszystkim innym firmom, będącym płatnikami podatku VAT. Przykładowo: dla fitness clubu, którego głównym klientem docelowym są firmy wykupujące karnety dla swoich pracowników będzie opłacalne zostanie płatnikiem VAT, gdyż będzie on wówczas mógł wystawiać faktury swoim kontrahentom. Z kolei dla małego salonu kosmetycznego obsługującego klientów detalicznych i posiadającego niewielkie koszty uzyskania przychodu bycie vatowcem nie będzie opłacalne – VAT na usługi kosmetyczne wynosi aż 23%, więc wpłynie niekorzystnie na ceny zabiegów, gdyż podatek VAT od kosztów ponoszonych przez taki salon (jak zakup kosmetyków i akcesoriów) nie wpłynie znacząco na zmniejszenie wartości podatku należnego dla Urzędu Skarbowego.

Inaczej sprawa ma się w przypadku salonu fryzjerskiego – tutaj VAT na usługi (zarówno w przypadku fryzjerstwa damskiego jak i męskiego) to zaledwie 8%. Mając na uwadze korzyści płynące z bycia vatowcem (możliwość odliczania VAT-u za sprzęt i kosmetyki oraz możliwość wystawiania faktur) w tym przypadku warto rozważyć zadeklarowanie bycia płatnikiem tego podatku od początku działania firmy.

Wielu właścicieli salonów od początku decyduje się na bycie vatowcem przez wzgląd na relatywnie duże koszty, jakie niesie za sobą sam start firmy – są to np. zakup mebli, sprzętu, czy kosmetyków, od których podatek VAT można później odliczyć. Jest to rozwiązanie opłacalne, pod warunkiem jednak, że działalność finansujemy ze środków własnych, a nie z dotacji – w tym ostatnim przypadku może się bowiem okazać, że kwotę odliczonego podatku będzie trzeba oddać Urzędowi Pracy. O szczegóły warto więc pytać jeszcze przed otrzymaniem dofinansowania, by ewentualna rezygnacja ze zwolnienia z VAT była rzeczywiście dobrą decyzją.

Tags:

 • eversun - www.spaexpert.pl - sponsor bloga

  Solaria leace Solaria stojce Urzdzenia kosmetyczne do ciaa Urzdzenia kosmetyczne do twarzy
 • Podobne artykuły

  Odpowiedz , lub obserwuj wpis.

  Odpowiedź

  Musisz byZalogowany aby napisa komentarz.

  Wyposażenie Salonu Kosmetycznego
   Fotele kosmetyczne i leżanki kosmetyczne.

   Fotele kosmetyczne i leżanki kosmetyczne.

   Czemu warto wybrać fotel kosmetyczny? Fotel kosmetyczny jest czy leżanka kosmetyczna lub medyczna. Fotel kosmetyczny posiada więcej funkcji. Gdy...
   Jak wybrać fotel pedicure SPA?

   Jak wybrać fotel pedicure SPA?

   Urządzenie stanowiska do pedicure SPA jest niezwykle istotnym przedsięwzięciem dla każdego salonu. Fotel do zabiegów tego typu jest często...
  Bądź na Bieżąco


  Własna strona za 60 zł !!
  Rekomendacja mojsalon.pl
  salon kosmetyczny bez tajemnic

  Nowość! Teraz salony recenzowane w dziale "Wnętrza salonu" zyskują status polecanych przez naszego bloga. Szczegóły tutaj. Zgłoś także swój salon - to niepowtarzalna szansa na jego darmową promocję!
  Kontakt
  Wahasz się w wyborze sprzętu do swojego salonu kosmetycznego? Ekspert firmy Eversun służy swoim doświadczeniem. Jeśli chcesz pogadać z kimś o swoich planach i oczekujesz porady, napisz do mnie lub zadzwoń:

  Kontakt e-mail: magda@eversun.pl
  Telefon: 583500077
  W naszym sklepie
  Zapraszamy do naszego sklepu www.eversun.pl
  Interaktywnie