Gdy sprzęt ulega awarii – co robić?

Kupując sprzęt i meble – fryzjerskie, czy kosmetyczne, zawsze staramy się wybierać produkty, które będą nam służyć w salonie latami. Intensywna eksploatacja sprawia jednak, że czasem musimy skorzystać z serwisu w ramach gwarancji. Jak załatwiać takie sprawy i na co możemy liczyć jako właściciel zepsutego sprzętu?

Gdy psuje nam się urządzenie do peelingu, czy suszarka do włosów będąca jeszcze na gwarancji, sprawa jest zwykle prosta: dzwonimy lub piszemy do sklepu, w którym zakupiliśmy produkt, zgłaszamy usterkę i wysyłamy sprzęt do serwisu (lub sklep przysyła po produkt swojego kuriera, który zawiezie go do naprawy). Ale co zrobić, gdy usterce uległ fotel fryzjerski, myjnia, czy inny produkt, który z różnych przyczyn ciężko wysłać do serwisu?

O warunki gwarancji warto oczywiście zatroszczyć się już na etapie kupowania sprzętu, ale w praktyce mało kto pyta sprzedawcę o takie szczegóły. A szkoda, w ten sposób można by uniknąć wielu nieporozumień. Kupujący, nie zapoznając się z warunkami gwarancji, często ma własne wyobrażenia na temat przebiegu procedury oddawania sprzętu do naprawy. Do najczęstszych założeń kupującego, które mogą okazać się błędem my zaliczamy:

  1. Obowiązek zapewnienia klientowi przez sprzedawcę urządzenia/mebla zastępczego

    – My osobiście nigdy nie spotkaliśmy się z tym, aby którakolwiek firma świadcząca sprzedaż mebli czy też urządzeń fryzjerskich lub kosmetycznych oferowała produkt zastępczy na czas trwania naprawy. Generowałoby to dla firmy gigantyczne koszty, czego logicznym następstwem byłby znaczny skok cen produktów. A na to, w dobie bardzo dużej konkurencji, żaden sprzedawca nie może sobie pozwolić.

  2. Obowiązek dojazdu serwisanta do klienta i naprawa sprzętu na miejscu

    – To również rozwiązanie, którego raczej się nie praktykuje, gdyż również w tym przypadku koszty byłyby znaczne. Więc jeśli w regulaminie sklepu lub umowie nie jest jednoznacznie zapisane, że sprzedawca oferuje taką usługę w ramach gwarancji, bardzo mało prawdopodobne jest, że klient ją wyegzekwuje.

  3. Naciskanie na sprzedawcę, aby sprzęt został naprawiony „natychmiast” lub poza kolejnością, względnie wymieniony na nowy. Prawo daje sprzedawcy określony czas na naprawę sprzętu, więc naciski ze strony klienta są w takiej sytuacji bezzasadne. Wymiana towaru na nowy również nie ma zastosowania, jeśli sprzęt oddany do serwisu jest możliwy do naprawienia w przewidzianym przez prawo czasie.

Należy podkreślić, że większość sklepów internetowych, w których zakupiliśmy sprzęt, zaproponuje nam po prostu odesłanie towaru na koszt sprzedawcy do serwisu, a następnie naprawę i ponowną odsyłkę sprawnego sprzętu do klienta. Jest to standardowy przebieg tej procedury, stosowany zapewne przez ponad 90% hurtowni kosmetycznych w Polsce.

Dla osoby, której właśnie zepsuła się myjnia fryzjerska lub przestała działać regulacja wysokości w fotelu oczywiście najważniejsze jest, by sprzęt jak najszybciej był sprawny i nadal zarabiał na siebie. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy udostępnione przez prawo środki nas nie zadowalają?

Możemy próbować minimalizować straty wynikające z konieczności odesłania towaru do serwisu. Jeśli np. mamy w salonie 4 fotele fryzjerskie i we wszystkich przestała działać regulacja wysokości, możemy spróbować dogadać się ze sprzedawcą, że fotele będą wysyłane do serwisu po jednej sztuce, podczas gdy reszta będzie dalej pracować w salonie. W ten sposób jeden fotel po drugim zostaną naprawione.

To rozwiązanie się nie sprawdzi w przypadku, gdy usterce uległa jedyna myjnia fryzjerska. Tutaj warto poprosić sprzedawcę o rozważenie niestandardowej procedury – jeśli usterka jest możliwa do naprawienia na miejscu, a jej naprawa nie będzie kosztowna, można zapytać sprzedawcę, czy pokryje koszt naprawy, jeśli we własnym zakresie poszukamy fachowca, który naprawi to na miejscu. Wbrew pozorom niejeden sprzedawca zgodzi się na taki układ, gdyż koszt wysyłki myjni do serwisu i z powrotem może przekroczyć koszt naprawy. Dla obu stron takie wyjście może więc okazać się satysfakcjonujące.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.