Stażysta w salonie kosmetycznym – praktyczne informacje

Wbrew pozorom znalezienie dobrego pracownika wcale nie musi być łatwe – a w salonie bardzo ważne jest to, by obsada była w miarę stała. Klientki przyzwyczajają się do ulubionej specjalistki, a częste zmiany w kadrze nie świadczą dobrze o salonie i nie wzbudzają zaufania. Jest jeszcze jeden ważny aspekt: szkolenia i nasz własny czas, poświęcony na przekazanie pracownikowi wymaganej przez nas wiedzy – chociażby na temat sprzętu i szczególnych zabiegów z oferty. Gdy wyszkolimy pracownika i wreszcie możemy go dopuścić do naszych klientek, chcielibyśmy, by ta osoba wiązała z naszym salonem swoją przyszłość. Atrakcyjnym sposobem na szukanie dobrego pracownika może być podjęcie decyzji o chęci przyjęcia stażysty. Podczas stażu wybrana przez nas osoba ma szansę zdobyć doświadczenie zawodowe, a jeśli się sprawdzi – po odbytym stażu możemy zatrudnić ją z tym większym entuzjazmem, że oto mamy już sprawdzonego, dobrze przeszkolonego pracownika. Jak zatem działa staż i jakie są jego zalety dla potencjalnego pracodawcy?

Kto może być stażystą?

Stażystą może być osoba posiadająca status bezrobotnej (zarejestrowana w Urzędzie Pracy), która nie przekroczyła 25. roku życia (bądź przed 27. – ale to w przypadku, gdy od zakończenia nauki w szkole nie minęło jeszcze 12 miesięcy) i nie ma doświadczenia zawodowego. Z punktu widzenia salonu kosmetycznego jest to bardzo atrakcyjna perspektywa, bo można przyjąć na staż osobę, która ma już potrzebne wykształcenie, ale nie posiada jeszcze doświadczenia w pracy.

Najważniejsze informacje o stażu

Staż może trwać od 3 do 12 miesięcy. Aby wyrazić chęć przyjęcia osoby na staż, należy złożyć stosowny wniosek we właściwym Urzędzie Pracy. Ważne jest to, że to osoba przyjmująca na staż decyduje, którym z kandydatów przysłanych przez Urząd jest zainteresowana. Jeśli w umowie nie jest napisane inaczej, wówczas po odbytym stażu nie mamy obowiązku zatrudniać stażysty. Istotne jest to, że stażysta podczas odbywania stażu nadal pozostaje osobą bezrobotną – podstawą do odbycia stażu jest tu umowa ze starostą. Właściciel zakładu, w którym stażysta odbywa swój staż nie wypłaca mu wynagrodzenia – stażyście przysługuje natomiast tzw. stypendium stażowe, które wypłaca Urząd Pracy.

Dlaczego warto decydować się na przyjęcie stażysty?

Niewątpliwie jest to bardzo dobry sposób na zaznajomienie się z umiejętnościami potencjalnego pracownika, wpojenie mu potrzebnej wiedzy, a także sprawdzenie, jak radzi sobie na danym stanowisku, na długo przed tym, zanim podpiszemy z nim umowę o pracę. Po tych kilku, czy kilkunastu miesiącach, gdy stażysta został już przeszkolony, a jego kompetencje sprawdzone w praktyce, dużo łatwiej jest podjąć właściwą decyzję o zatrudnieniu.

4 myśli nt. „Stażysta w salonie kosmetycznym – praktyczne informacje

  1. Szukam jakiegoś salonu gdzie mogła bym nabyć staż z kosmetologii

  2. szkoda ze salony kosmetyczne leja na to czy ktos potrzebuje startu na poczatek czyli stazu i nie chca brac stazystow !!! dyskryminacja kiedys wszyscy musieli zazac prawda al pozniej juz sie z tym nie licza

  3. Dokładnie tak , jak mamy zdobyć prace jak nie mamy żadnego doświadczenia … ?! dziwi mnie to że tak mało salonów chce przyjąć stażystów :/

  4. Problem raczej jest w tym,że Urzędy Pracy mają ograniczony budżet jeśli chodzi o stażystów – często zakłady pracy składają podania o zatrudnienie stażysty,ale otrzymują odpowiedź odmowną.

Dodaj komentarz