Czym kierować się, kupując sprzęt kosmetyczny do salonu?

Rynek kosmetyczny jest niezwykle zasobny we wszelkiego rodzaju sprzęty, które z zasady mają uświetnić salon. Często zdarza się okazja, gdy produkt wart wiele więcej ktoś oferuje nam za ułamek jego pierwotnej ceny. Czasem również zastanawiamy się, jak powinien wyglądać kompromis między z góry określoną kwotą, jaką możemy przeznaczyć na sprzęt, a naszą chęcią wprowadzenia do salonu urządzeń najwyższej jakości. Oto krótki poradnik, który być może pozwoli niektórym z Was ustrzec się przed kupnem sprzętów, które tylko z pozoru są okazjami, a także zwróci uwagę na najważniejsze aspekty, które powinny kierować nami podczas podejmowania decyzji.

Cena, czy marka?

Oto jeden z najczęstszych dylematów: kupić sprzęt tańszy, którego nikt nie zna, czy ten droższy, który cieszy się w środowisku kosmetycznym dużym uznaniem? Nie ma złotego środka, bo i wśród tańszych produktów można wybrać coś bardzo dobrej jakości. Jeśli nie stać nas na sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy, możemy wówczas wybrać tańszą – być może nie tak spektakularną, ale za to osiągalną opcję, jednak przed zakupem zadajmy sobie pytanie: kto to produkuje? Czy jest to marka z doświadczeniem, czy sprzęt posiada atesty? Kto to sprzedaje? Czy jest to firma z doświadczeniem, albo przynajmniej taka, która w swojej ofercie jawnie przedstawia dane kontaktowe i istnieje pewność, że za jakiś czas nie zniknie z rynku? Czy firma oferuje na swoje sprzęty gwarancję, czy dysponuje częściami do sprzętów, czy oferuje serwis pogwarancyjny? Jak wyglądają procedury w przypadku oddania sprzętu do serwisu? Nikt nie chce czekać na odzyskanie aparatu miesiącami, bo sprzęt – zamiast w serwisie powinien stać w salonie i na siebie zarabiać. Jeżeli konsultant firmy nie potrafi, albo nie chce odpowiedzieć na nasze pytania, warto się bardzo dobrze zastanowić przed kupnem sprzętu.

Podsumowując dylemat ceny i marki: w miarę możliwości należy kierować się najwyższą jakością aparatów, z kolei zawsze – bezpieczeństwem klienta i wysokim standardem wykonywanej usługi.

Kiedy okazja jest okazją?

Przeglądamy oferty sklepów, a także to, co dzieje się w ogłoszeniach na różnych stronach oraz na aukcjach internetowych i nadziwić się nie możemy, jak solarium, które w sklepie kosztuje 29 tysięcy złotych, gdzie indziej oferowane jest za 1/3 tej kwoty. Sprawa wcale nie jest trudna. Sprzęt używany, sprzedawany jako pozostałość zamkniętego już salonu kosmetycznego, ze zużytymi lampami, bez gwarancji i na dodatek – bez umowy może tyle kosztować. Nikt nam nie zabroni kupić takiego sprzętu, ale warto pamiętać, że za jego transport i montaż zapłacimy sami (ok. 1000zł), koszt wymiany lamp (ok. 4 tyś. zł) również poniesiemy my, nie wspominając już co będzie, jeśli łóżko z oferty okaże się być w innym stanie niż deklarowany „bardzo dobry” i po prostu będzie posiadało usterki. Dla osób, które finansują swój salon z pieniędzy z dotacji największym problemem w tej sytuacji okazałby się jednak brak umowy kupna-sprzedaży, bo takową trzeba przedstawić w Urzędzie Pracy, a w przypadku kupna sprzętu używanego konieczny jest dodatkowo dokument potwierdzający wartość rynkową tego sprzętu w stanie nowym.

Prawdziwą okazją jest natomiast sytuacja, gdy firma, która na sprzęt udziela gwarancji, proponuje produkt ze swojej oferty po promocyjnej cenie. Warto szukać takich promocji, bo często umożliwiają one kupno nowego, pełnowartościowego sprzętu nawet 50% taniej. Okazją może być też kupno sprzętu używanego, ale wówczas, gdy mamy gwarancję, że deklarowany stan przedmiotu jest zgodny z prawdą, oraz gdy dostaniemy wraz ze sprzętem wszystkie potrzebne dokumenty.

Podsumowując: zawsze należy kupować sprzęt od sprawdzonego kontrahenta, gdyż dokonanie nieodpowiedniego wyboru może być dla nas niekorzystne.

Jak ważna jest jakość?

Tu odpowiedź jest bardzo prosta. Jakość jest najważniejsza. Rozumieją to zarówno właściciele salonów, jak i ich klienci – jednak warto zauważyć, że czasami zdarza się, iż właściciel może nie zdawać sobie sprawy, jak łatwo klient odróżni gorszy jakościowo sprzęt czy kosmetyki od tych lepszych jakościowo. Dotyczy to zarówno produktów pielęgnacyjnych, fryzjerskich, akcesoriów do manicure, jak i kosztowniejszego sprzętu – solarium, czy urządzeń kosmetycznych. Jeśli klient ma porównanie i dotąd opalał się w solarium, które korzysta z renomowanych łóżek, a następnie trafi do salonu, gdzie pracuje się na sprzęcie z najniższej półki, błyskawicznie zorientuje się co jest grane. To, że sam więcej nie pojawi się w naszym salonie to jedno, ale niemal pewne jest, że swoją negatywną opinią podzieli się ze znajomymi – a wówczas bardzo trudno będzie zmienić ten wizerunek. Dlatego – jeśli planujemy otwarcie salonu z szeroką ofertą, a problemem dla nas są fundusze, to lepiej wprowadzać usługi stopniowo i powoli kupować wysokiej jakości sprzęt, aniżeli wprowadzić wszystkie usługi naraz, ale za pomocą kiepskiej jakości urządzeń.

Podsumowując: jakość ma ogromny wpływ na wizerunek salonu i lepiej mieć tego świadomość już na początku, by zawsze świadczyć usługi na wysokim poziomie.

Jedna myśl nt. „Czym kierować się, kupując sprzęt kosmetyczny do salonu?

  1. Najważniejsze jest to by unikać tanich podróbek dobrego sprzętu. Teraz coraz więcej jest tego na rynku.Taka oszczędność nie raz może kosztować dwa razy tyle!

Dodaj komentarz