Z cyklu “Wnętrza salonu”: kontrasty i elegancja – salon Abacosun w Gdańsku

Kilka tygodni temu zapowiadałem cykl notek poświęconych wystrojowi wnętrz salonów. Dzisiejsza notka poświęcona będzie salonowi Abacosun w Gdańsku, który, prócz kosmetyki zajmuje się również fryzjerstwem. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to miejsce urządzone w sposób elegancki i wysmakowany, ale wszystko jest rozplanowane praktycznie i z rozmysłem. Stosunkowo duża przestrzeń została zagospodarowana w taki sposób, by spełniała kilka funkcji, ale o tym w dalszej części notki.

Image Hosted by ImageShack.us

Jest kilka trendów w wystroju wnętrz gabinetów kosmetycznych, które – choć odmienne, spotykamy dosyć często. Są związane z konkretnymi koncepcjami, np. głębokie, ciepłe kolory ścian, drewniane dodatki, często w stylu nieco orientalnym kojarzą się z salonami o ofercie zorientowanej na klienta oczekującego relaksu – gdzie wykonuje się całą gamę masaży i zabiegów z udziałem aromaterapii. Innym typem jest wnętrze klasyczne, gdzie dominują jasne barwy, czasem kontrastujące z prostymi, a zarazem wyrafinowanymi akcentami w ciemniejszych barwach. Tak właśnie kojarzy mi się powyższy salon z Gdańska. Styl wydaje się trochę śródziemnomorski, wnętrze jest jasne więc nie wymaga szczególnych kombinacji oświetleniowych. Jasna jest również podłoga i meble, co sprawia dobre wrażenie prostoty i czystości. Nie jest to z resztą tylko wrażenie – widać, że całość została zaplanowana z myślą o łatwym utrzymaniu higieny – meble o gładkiej powierzchni i podłoga wyłożona kafelkami zdecydowanie temu sprzyjają.

Ta jedna spora sala została zaplanowana w taki sposób, by móc spełniać kilka zadań. Pod ścianą ustawione zostały dwa stanowiska fryzjerskie, wyposażone w ciemne fotele i stylowe lustra, natomiast w centrum wygospodarowano przestrzeń dla oczekujących klientów. Nie zabrakło wygodnych mebli (ciemne obicia rewelacyjnie komponują się z jasnym wystrojem – niczym czarne, gładkie kamienie na piaszczystej plaży – wiem wiem, ponosi mnie). Czekające na swoją kolej osoby mogą poprzeglądać sobie czasopisma spod stołu o szklanym blacie, lub zainteresować się ulotkami. Warto zwrócić uwagę, że salon postawił na eksponowanie swojego logo i maksymalnie wykorzystał możliwości z tym związane. Ulotki znajdziemy również w części recepcyjnej (prawa strona zdjęcia), gdzie uwagę zwraca lada o oryginalnej fakturze kamiennej mozaiki. Odrobinę za nią widać jeszcze stanowisko kosmetyczne, natomiast pod ścianą naprzeciw okien świetnie się prezentuje potężna gablota z kosmetykami. W ten sposób klient może zapoznać się z preparatami, na których pracuje się w salonie, przy okazji może coś kupi (na niższych półkach rzucają się w oczy kolorowe opakowania serii Body Line do domowego użytku).

Salon Abacosun łączy w sobie funkcjonalną estetykę z tym, co dobre w klasycznych, stonowanych stylizacjach. Z jednej strony łagodne, miękkie ślady fal na “piaszczystych” ścianach, z drugiej surowe i proste fotele o błyszczącej fakturze i współgrający z nimi stół – kontrasty w najlepszym wydaniu, gdzie jedno czyni drugie bardziej interesującym. Nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że wnętrze jest łatwe do czyszczenia i przygotowane do efektywnego funkcjonowania zarówno jako miejsce ze stanowiskami do pracy, jak kącikiem dla gości i małą recepcją. Umożliwia również większą rozpoznawalnośc marki poprzez wyeksponowanie szafy z kosmetykami, charakterystycznego logo, jak i poprzez umiejętne rozmieszczenie artykułów firmowych (ulotki, wizytówki etc.). Słowem – świetnie urządzone wnętrze, w którym klient ma okazję nie tylko poddać się zabiegom, czy zmienić fryzurę, ale również po prostu się odprężyć.

Dodaj komentarz