Ile wynosi dotacja z urzędu pracy?

Wiele kosmetyczek, które chciałyby otworzyć własny salon kosmetyczny zastanawia się nad tym, czy da się urządzić mały gabinet bazując na funduszach unijnych. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy można otworzyć salon z dotacji z urzędu pracy.

salon zestawIle więc wynosi dofinansowanie, które można uzyskać w UP? Zwyczajowo jest to 6-krotność średniego wynagrodzenia brutto za ostatni kwartał – w tej chwili maksymalne dofinansowanie z urzędu pracy powinno wynosić zatem ok. 23 600 zł. Wiele urządów podaje jednak inne kwoty – najczęściej są to sumy 18 000 zł lub 20 000 zł. Za te pieniądze jak najbardziej da się kompleksowo wyposażyć niewielki gabinet kosmetyczny, w którym pracować będą 1-2 osoby.

Trzeba jednak nadmienić, że nie sposób otworzyć własny salon bazując jedynie na funduszach unijnych. Naszym zdaniem trzeba mieć ponadto przynajmniej kilka tys. zł oszczędności, z których pokryjemy te wydatki, których nie można sfinansować z dotacji (czyli np. koszty transportu, ZUS, czynsz i media za pierwszych kilka miesięcy prowadzenia salonu).

Zwykle mija bowiem kilka miesięcy, nim nowy salon zaistnieje na stałe w świadomości klientek i zacznie generować zyski. Do tego czasu musimy skrupulatnie uiszczać wszystkie opłaty związane z prowadzeniem działalności. W umowie z urzędem pracy zawsze istnieje zapis, że warunkiem otrzymania dotacji jest prowadzenie biznesu przez co najmniej 12 miesięcy. Od chwili otrzymania dotacji aż przez rok nie możemy zatem zamknąć ani zawiesić prowadzenia firmy. Salon stacjonarny bez względu na to, czy osiąga dochód, czy nie, będzie generował stałe koszty (opłata za lokal i media, ZUS). W przypadku kosmetyczek mobilnych te koszty są mniejsze (nie uwzględniają bowiem czynszu, gdyż firma jest zwykle zarejestrowana na miejsce zamieszkania). Niemniej jednak przez rok prowadzenia działalności musimy regularnie płacić składki na ubezpieczenie, co przy tzw. „małym” ZUS-ie daje kwotę prawie 6000 zł rocznie. Warto choć część tej kwoty odłożyć sobie jeszcze przed rozpoczęciem działalności, by później spokojnie realizować założenia sprzedażowe z biznesplanu.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupieniem sprzętu kosmetycznego odwiedź stronę naszej internetowej hurtowni fryzjersko-kosmetycznej EVERSUN.

Dodaj komentarz