Zakupy z dotacji a mobilna kosmetyka

Wiele osób, które chcą otworzyć mobilny gabinet kosmetyczny pyta nas, jakie zakupy w ich przypadku będzie można sfinansować z dotacji z Urzędu Pracy. Dziś odpowiadamy na to pytanie.

Dotacje z Urzędu Pracy przeznaczone są przede wszystkim na zakup środków trwałych (np. mebli i urządzeń), jak również surowców (np. kosmetyków). W wielu przypadkach część kwoty możemy przeznaczyć na zakup niezbędnego oprogramowania, reklamę, czy pokrycie kosztów konsultacji i doradztwa. Skupmy się jednak na najistotniejszej części zakupów finansowanych z dotacji, czyli na środkach trwałych. O ile sytuacja gabinetu stacjonarnego jest jasna, o tyle kosmetyczka mobilna często ma wątpliwości, czy w jej przypadku zakup niektórych mebli kosmetycznych zostanie uwzględniony jako zasadny.

Zakładając działalność mobilną rejestrujemy firmę na miejsce zamieszkania. Usługi będą jednak wykonywane nie w siedzibie firmy, ale z dojazdem do klienta. Stąd wysoce prawdopodobne jest, że Urząd Pracy nie uzna zakupu stacjonarnych mebli (foteli, leżanek) za zasadny. Wnioskując o dotację na salon mobilny znacznie lepiej jest wpisać we wniosku przenośne łóżko do masażu lub przenośny fotel, by uniknąć problemów przy kontroli tychże zakupów przez pracownika Urzędu Pracy. Za dotację nie kupimy w takim przypadku również mebli do poczekalni, jak kanapa czy recepcja. Możemy natomiast uzasadnić zakup mebli do przechowywania sprzętu, czy kosmetyków jak szafki, czy pomocnik kosmetyczny. Choć nie będziemy świadczyć usług w swoim domu, musimy w bezpieczny i higieniczny sposób przechowywać akcesoria – uzasadnienie zakupu tych mebli będzie zatem łatwe. Podobnie jak uzasadnienie konieczności zakupu autoklawu – choć nie będziemy z nim jeździć do klientek, to również będzie służył niezbędnej higienie pracy w przypadku narzędzi wielorazowego użytku.

Warto już na etapie pisania wniosku poważnie zastanowić się, które zakupy będą nam rzeczywiście niezbędne. Jeśli dysponujemy pewną kwotą środków własnych, a planujemy zakup produktów, co do których mamy wątpliwości, że zostaną uznane przez Urząd Pracy, lepiej nanieść te zakupy jako finansowane z oszczędności, a nie z Funduszu Pracy. Wówczas na liście zakupów finansowanych z dotacji umieszczamy jedynie te produkty, których nabycie na potrzeby mobilnego salonu nie wzbudzi wątpliwości urzędnika. W niektórych przypadkach bowiem może się okazać, że dostaniemy dotację, ale w kwocie mniejszej niż wnioskowaliśmy – bo konieczność zakupu któregoś z produktów została zakwestionowana i nie przyznano na niego środków. Warto więc dokładnie przemyśleć plany zakupowe, by uniknąć takiej właśnie sytuacji.

Dodaj komentarz