Jak zaaranżować wnętrze SPA?

foto sxc/autor Ronald Schuster

Usługi SPA kojarzą się z czymś ekskluzywnym, wysublimowanym, dla wielu jest to przyjemność, którą można sobie zafundować tylko z wyjątkowej okazji. Nie możemy jednak zapominać, że prócz tej otoczki swego rodzaju luksusu salony SPA to przede wszystkim obiekty podążające za ideą „sanus per aquam”. Atmosfera w salonie powinna być harmonijna i kojąca, a sam wystrój – przemyślany i spójny, a zarazem nawiązujący do charakteru usług. O jakich elementach warto pamiętać przy wystroju wnętrza SPA?

Światło

Podstawa w każdym obiekcie, gdzie przeprowadzane są usługi kosmetyczne, w przypadku obiektów SPA nabiera szczególnego wrażenia. Z pewnością należy zrezygnować z intensywnego oświetlenia wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. W recepcji możemy postawić na podświetlenie tylko niektórych miejsc, np. za pomocą oświetlenia punktowego. Kilka lamp nad stanowiskiem recepcyjnym, odrobina światła nad szafą z kosmetykami, w pozostałych miejscach rozmieszczamy oświetlenie tak, by było ono delikatne i wprowadzało miły, przytulny nastrój. Nasi klienci wchodząc do salonu muszą czuć, że znaleźli się w wyjątkowym miejscu, różnica w atmosferze musi być wyraźna, by zmysły nastawiły się na relaksujące zabiegi. W gabinetach – tam gdzie to tylko możliwe (np. w sali do masażu) – możemy zdecydować się na światło świec, bądź lampionów. Tradycyjne oświetlenie też może dodać pomieszczeniu klimatu – abażur bądź klosz wykonany z kolorowego szkła wprowadzi do gabinetu wspaniałą i nieco tajemniczą atmosferę (znając się na oddziaływaniu poszczególnych kolorów na nastrój możemy dobrać odpowiednią kolorystykę takiego akcesorium).

Podłoga

W tradycyjnych salonach bardzo często możemy spotkać kafelki – są praktyczne i łatwe w utrzymaniu higieny, jednak ich charakter zupełnie nie podkreśla atmosfery salonu SPA (no, chyba, że zdecydujemy się na płytki mozaikowe, które wspaniale prezentują się zwłaszcza tam, gdzie w ofercie jest również sauna). Mozaika w pasującej do wystroju wersji kolorystycznej może odmienić pomieszczenia salonu, wprowadzić nutę tajemniczości, lub też Orientu. Połyskliwe płytki w połączeniu z subtelnym oświetleniem stworzą wspaniałą grę kolorów.

Jeśli z jakichś względów podłoga mozaikowa nas nie interesuje, świetnie mogą sprawdzić się chociażby drewniane panele, bądź parkiet. Jeśli dysponujemy większymi środkami, parkiet może być dla nas bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż jest naturalnym, a przy tym dość ekskluzywnym materiałem, który odznacza się dużą trwałością.

Kolory

Często przyjmuje się, że w salonie SPA powinny dominować odcienie pastelowe, stonowane i kojące. Choć idea SPA naturalnie kojarzy się z odcieniami błękitu, wiele salonów decyduje się na utrzymanie swojej kolorystyki w brązach, beżach i ecrui. Są to odcienie naturalne, z którymi pięknie komponować się będzie wszelka roślinność. Mimo że wiele gabinetów decyduje się na jasne barwy, wcale nie jest powiedziane, że w SPA nie mogą dominować zdecydowane kolory. Wiele zależy od klimatu, do jakiego chcielibyśmy nawiązać. O ile zależy nam na oddaniu klimatu np. nadmorskiej plaży, to beż i błękit są jak najbardziej uzasadnione. Inaczej sprawa się ma, gdy marzy nam się salon inspirowany kulturą Dalekiego Wschodu, wówczas intensywne, nasycone kolory mogą wspaniale oddać ciepły, orientalny nastrój i będą świetnie współgrać z elementami koloro- czy aromaterapii.

Dodatki

foto sxc/autor zenjebil

Wszelkie bibeloty i dodatki muszą być oczywiście zgrane z indywidualną atmosferą salonu; co innego zaproponujemy tam, gdzie dominuje biel i brąz oraz drewno, co innego w miejscu o nasyconych kolorach i mozaikowej podłodze. Z pewnością warto zadbać o roślinność – od nas zależy, czy będą to głównie kwiaty w wazonach, czy może jakieś bardziej egzotyczne rośliny w donicach. Kwiaty wspaniale nawiążą do czerpania z natury i samej idei SPA. Ciekawym elementem może być akwarium z rybami, nastrojowe obrazy na ścianach, czy pamiątki z dalekich podróży. W zależności od tego, jaki klimat chcemy wykreować, powinniśmy zgromadzić spójne i pasujące do siebie dodatki. Pamiętajmy, że spójne musi być nie tylko wnętrze samego pomieszczenia, ale i wszystkie pomieszczenia jako całość. Odpowiedni wystrój jest bowiem nie tylko środkiem wpływu na atmosferę salonu, ale również naszą – być może najwymowniejszą – wizytówką.

Dodaj komentarz