Dotacje z Urzędu Pracy – czy warto się o nie starać?

Na przyszłych polskich przedsiębiorców czeka całkiem sporo możliwości ubiegania się o dofinansowanie – głównie są to dotacje z Unii Europejskiej, niemniej jednak część osób decyduje się również na przygotowane z myślą o rozpoczynających swój biznes osobach pożyczki. Najczęściej omawianą i chyba najlepiej znaną Polakom możliwością otrzymania dotacji jest ta przyznawana przez Urzędy Pracy. Dziś postaram się Wam przybliżyć zasady, na jakich odbywa się przyznawanie tego dofinansowania, a także wskazać, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy ubieganiu się o te pieniądze. Już na wstępie chcę zauważyć, że w zasadach przyznawania dotacji w różnych Urzędach Pracy mogą pojawiać się niewielkie różnice – warto zatem zawsze zapoznać się szczegółowo z regulaminem dostępnym na stronie naszego urzędu, by uniknąć nieporozumień i lepiej przygotować się do wypełniania wniosku i wszelkich czynności, koniecznych do przeprowadzenia w celu otrzymania dotacji na rozpoczęcie działalności. Poniżej zaś przedstawiam ogólny zarys całego programu, kilka ważniejszych z punktu widzenia biznesu kosmetycznego faktów – słowem – postaram się sporządzić tekst, po którego przeczytaniu większość z Was będzie już potrafiła sobie odpowiedzieć na pytanie: „Czy dotacja z Urzędu Pracy jest dla mnie?”.

O co właściwie chodzi?

Dotacje z Urzędu Pracy są przyznawane osobom bezrobotnym na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Właściciel pozytywnie rozpatrzonego wniosku ma szansę na otrzymanie środków na dofinansowanie swojego biznesu nawet w wysokości 6-krotnego przeciętnego wynagrodzenia. Dotację może on przeznaczyć m.in. na zakup wielu potrzebnych urządzeń i materiałów koniecznych do rozkręcenia biznesu. Jeśli swoją działalność gospodarczą będzie prowadził nieprzerwanie przez minimum 12 miesięcy i nie naruszy żadnej z zasad umowy, przyznane mu środki nie będą podlegały zwrotowi. W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nastąpi wypowiedzenie umowy, czyli np. przyznane pieniądze zostaną wydane niezgodnie z ich przeznaczeniem, otrzymane z urzędu środki trzeba zwrócić wraz z odsetkami.

Kto może się ubiegać o dotację?

O dotacje z Urzędu Pracy może się ubiegać osoba bezrobotna, zarejestrowana w danym urzędzie pracy, która spełnia dodatkowe warunki wymienione w regulaminie dotyczącym dotacji. Wśród ważniejszych warunków warto wymienić ten, iż osoba ubiegająca się o dotację w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie mogła posiadać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a także nie mogła odmówić przyjęcia proponowanego przez Urząd Pracy zatrudnienia bez uzasadnionej przyczyny.

Co można zrobić z tymi pieniędzmi?

Z punktu widzenia właściciela salonu kosmetycznego można zrobić bardzo wiele. Można np. kupić sprzęt do salonu – konieczne aparaty, fotele i meble – krótko mówiąc, konieczne wyposażenie gabinetu, potrzebne do utworzenia miejsc pracy. Niektóre urzędy pracy dopuszczają możliwość, iż część pieniędzy z dotacji zostanie przeznaczona również na dostosowanie lokalu do planowanej działalności – jeśli zatem wybrane przez nas pomieszczenia nie spełniają pewnych warunków, dostosować je możemy do naszych potrzeb wykorzystując do tego pieniądze z dotacji (czyli możemy np. kupić za nie materiały konieczne do przeprowadzenia remontu, a także zapłacić za podłączenie mediów, czy instalacji). Część pieniędzy możemy też przeznaczyć na pomoc prawną i konsultacje związane z podjęciem działalności gospodarczej. W poszczególnych urzędach zasady te mogą się od siebie nieznacznie różnić – np. w jednym urzędzie część z otrzymanych pieniędzy możemy przeznaczyć na reklamę, a także na remont lokalu – w innym już nie. Są to indywidualne kwestie, dlatego zawsze trzeba się konkretnie dowiedzieć, jak pozwala nam wydać te pieniądze Urząd Pracy, w którym złożyliśmy wniosek. Niezależnie od tego, na co chcemy przeznaczyć te pieniądze, pamiętajmy, by uprzednio dowiedzieć się, czy obowiązują nas jakieś dodatkowe ograniczenia – przykładowo, że na zakup urządzeń możemy przeznaczyć do 50% dotacji, a na coś innego np. 15% itd. Istotne jest, że za pieniądze przyznane przez Urząd Pracy możemy kupować nie tylko nowe, ale również używane sprzęty. Wówczas do umowy kupna-sprzedaży dołączamy dokument, który potwierdzi wartość rynkową zakupionego sprzętu w stanie nowym. Wartość zakupionego używanego sprzętu musi być niższa od wartości sprzętu nowego, przy czym każdy z zakupionych sprzętów używanych musi mieć wartość przekraczającą 1000zł*.

Na co nie można przeznaczyć dotacji?

Pieniędzy tych nie możemy przeznaczyć m.in. na opłacenie kosztów związanych z rejestracją działalności gospodarczej i przygotowaniami do jej podjęcia. Nie zapłacimy zatem ze środków z PUP za uzyskanie wpisu do ewidencji, nie pokryjemy z nich opłat manipulacyjnych, ani bieżących opłat związanych z funkcjonowaniem naszej firmy – np. abonamentu telefonicznego. Sami również musimy pokryć koszty przesyłki zakupionych rzeczy. Za pieniądze z dotacji nie kupimy też pojazdu. Nie możemy finansować za nie również żadnych szkoleń.

Na co należy zwrócić uwagę?

Oczywiście na prawidłowe wypełnienie długiego, 28-stronicowego wniosku. Aby poprawnie go wypełnić musimy przede wszystkim dobrze wiedzieć, na co i w jaki sposób chcemy przeznaczyć pieniądze, o które się ubiegamy, a także wykazać, że przyznanie nam tych pieniędzy ma sens i że są realne szanse, iż nasz biznes ma przed sobą jakąś przyszłość. Jest to ważne nie tylko dla samego urzędu, który przeznacza te środki, by z ich pomocą skutecznie zmniejszać bezrobocie, ale również dla osoby ubiegającej się o dotację – by po 12 miesiącach mogła uznać, że złożenie wniosku było mądrą i opłacalną decyzją. Dobre opracowanie biznesplanu wymaga oczywiście znajomości branży, a także racjonalnego podejścia do własnego projektu, znajomości jego mocnych i słabych stron, szans, ale i zagrożeń, jakie niesie za sobą podjęcie tej działalności. Wśród kryteriów oceny wniosku najwięcej punktów przyznawanych jest właśnie za opis naszego projektu, oraz analizę SWOT (w skrócie – wspomniane mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia). Jeśli chcemy pomyślnie przejść przez cały proces ubiegania się o dotację, warto zatem poważnie podejść do tych zagadnień, uzupełnić je o wymienienie uzasadnionych wydatków, ich realnych kosztów, a także możliwych realnych do osiągnięcia przychodów w ciągu roku. Dobre uzasadnienie wpisanych we wniosek danych wpłynie na jego jakość i uczyni bardziej dopracowanym.

Ubiegając się o dotację musimy się też dowiedzieć, jakie są dopuszczalne formy zabezpieczenia w przypadku ewentualnego zwrotu pieniędzy przyznanych przez UP – czy potrzebujemy np. dwóch poręczycieli o konkretnej wysokości dochodów, czy też możliwe jest zabezpieczenie w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji.

Na rozpatrzenie wniosku czeka się 30 dni od momentu jego złożenia. Prowadzić działalność gospodarczą należy zacząć do 45 dni od momentu podpisania umowy.

* podany fragment został przytoczony na podstawie wiadomości z Regulaminu Urzędu Pracy m.st. Warszawy dotyczącego przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej w ramach pomocy de minimis.

Jeśli otwierając swój biznes kosmetyczny planujesz skorzystać z dotacji z Urzędu Pracy, dowiedz się, jak zdobyć bezpłatne wypełnienie wniosku – klijnij tutaj.

20 myśli nt. „Dotacje z Urzędu Pracy – czy warto się o nie starać?

 1. Dzien dobry,
  w sumie przypadkowo trafiłam na tą strone ale musze przynznac ze jest bardzo pomocna. Zastanawiam sie nad otwarciem salonu kosmetycznego- nie duzego, z podstawowymi zabiegami i umirakowanymi cenami, ale do rzeczy hehe… czytalam te wszystkie formularze o ofinansowanie, zdziwilo mnie to ze tam trzeba podac konkretny zadres lokalu, jak to jest? w jakim czasie oni rozstrzygają te wnnioski, przeciez ja nie moge wynajac lokalu a jesli pozniej nie dostane dofinansowania? lub jesli do tego czasu ktos go wynajmie, juz sama nie wiem jak to jest…. Czy moze mi Pan pomoc?

 2. Witam. Właśnie sęk w tym, że cała procedura jest lepiej zorganizowana, niż może się wydawać. Na rozpatrzenie wniosku Urząd ma 30 dni od jego złożenia, przy czym w mniejszych miejscowościach ten czas może być jeszcze krótszy (a w większych zapewne dłuższy). Po zaakceptowaniu wniosku jest podpisywana umowa i zostają przelane środki na konto wnioskodawcy. W regulaminie jest ustalone, w jakim czasie trzeba wydać te pieniądze. Wniosek jest więc przygotowany pod osoby, które właściwie swój plan mają już w pełni opracowany, wiedzą, co i jak. Te dotacje są przeznaczone przede wszystkim dla ludzi z doświadczeniem i odpowiednim wykształceniem, którzy będą wiedzieć, jak poprowadzić taką działalność, jak wyposażyć salon itd. – we wniosku prócz miejsca działalności znajdzie Pani przecież tabele, gdzie należy wymienić sprzęt i wyposażenie, które wnioskadawca chce zakupić za otrzymaną dotację – trzeba tam podać również kwoty, więc, jak Pani rozumie, na dofinansowanie największe szanse mają właśnie te przedsięwzięcia, które są dopracowane, a sam wnioskujący wie dokładnie, co, gdzie i jak chce robić.

  Pozdrawiam.

 3. Bardzo dziękuje za odpowiedz, mam doświadczenie i wykształcenie, ale mieszkam w mieście nie takim małym-Rzeszów, salonów jest tu sporo….
  Dlatego co będzie jeśli nie dostane?… a wszystko gotowe, pewnie gdybym miala sumę na rozkręcenie i zakup wszystkiego to ryzykowałabym

 4. Wita!Ja również jestem zainteresowana dotacją z UP.Chciałabym robić konkretnie tipsy.Adresem działalności bylby mój adres zamieszkania.Wiem że można część dotacji przeznaczyc na samochód.Mianowicie jestem od niedawna po kursie Stylizacji Paznokci.Nie mam jeszcze klientów i niewiem jakich dochodów mogę się spodziewać.A jeśli byłaby taka sytuacja że nie będę miała dochodu to czy Urząd Pracy nie nakaże mi zwrotu dotacji?Czy są jakieś kontrole urzędów ,które sprawdzają czy ja zarabiam?Prosze o odpowiedż

 5. Witam. Mojej siostrze się udało, faktycznie było trochę papierów do wypełniania, ale ostatecznie otrzymała pokrycie swoich wydatków. Kupiła głównie sprzęty, bo lokal już miała przygotowany, własnym kosztem. Pamiętajcie, że UP nie zwraca za koszty wysyłek zakupionych urządzeń, tak więc kupując np. na allegro, proście żeby sprzedawca wystawił fakturę z jedną pozycją (żeby wliczył koszty wysyłki w cenę towaru). My tak kupiłyśmy peeling kawitacyjny i wapozon z 2 dyszami. Sprzęt już pracuje na siebie, klienci powoli przyzwyczajają się do nowego salonu w Szczecinie 🙂 Pozdrawiam i trzymam kciuki!

 6. Witam! zwracam sie do was z pytaniem czy część pieniedzy z UP możemy wydać na remont lokalu w którym działalność będzie się odbywała? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

 7. Witam.
  Zamierzam założyć działalność gospodarczą starając się o dotacje z urzędu pracy. Chce otworzyć w małej miejscowość sklep z art. drobiazgowymi bądz jak kto woli przemysłowymi w cenie wszystko po 3 złote, ale żeby móc później rozszerzać asortyment o towary po 4 i 5 złotych chcę we wniosku napisać że to będzie sklep “1001 drobiazgów” i stąd moja prośba czy ktoś mógł by mi jasno sklasyfikowac tę działalność i jak prawidłowo opisać ją we wniosku o dotację dla bezrobotnego? proszę o pilną pomoc

 8. witam,chciałam zapytać czy z dotacji można zakupić również żele,tipsy i wszystkie inne produkty potrzebne do zrobienia tipsów
  czy tylko sprzęt?

 9. Witam!Chcialabym sie dowiedziec czy o pieniadze z dotacji z PUP można się starać na mobilny salon kosmetyczny -czy taką forme działalności wyklucza sie aby otrzymac dotacje????
  Pozdrawiam 😉

 10. witam:) właśnie dostałam wszystkie potrzebne dokumeęty chce otworzyć kwiaciarnie ,własciwie pani w biurze informowala mnie o wszystkim od niechcenia . niech ktoś podpowie czy w małopolskim moze jakaś czesc pieniędzy wydana na towar lub wynajecie lokalu 🙂 pozdrawiam

 11. Witam (: Mam takie pytanie: otóż miałam otwartą działalnośc 4 lata temu,ale bez żadnego dofinansowania i zastanawia mnie czy dostane dofinansowanie gdybym chcial otworzyc inną działalnośc teraz ??? Pozdrawiam 🙂

 12. Ja też bym chciała ubiegac sie o taką dotacje już od poczatku przyszłego roku… Z racji tego, że mam dziecko chciałabym aby moja praca w głownej mierze opierała się na pracy która można wykonywac w domu, ale nie ma zielonego pojęcia co mogłabym w tym domu robić…?? Nie jest ani księgową, żebym mogła pracowac w domu, ani inforamtykiem. Jeśli macie tylko jakieś pomysły to bardzo proszę o podpowiedź 🙂

 13. Niesty obawiam się, że otworzenie dzisłalności koleny raz (pomimo, że pierwszy raz bedziesz starała się o dtację z PUP) nie bedzie możliwe, gdyż oni tam wymagają wniosku, że nie prowadziłaś wcześniej żadnej działaności gospodarczej. pozdr i życze powodzenia 🙂

 14. bezsensu jest to że niemoge za dotacje kupić pojazdu?a kasy na fure niemam!to niby jak mam otworzyć firme???????bzdura

 15. Niestety nie dają pieniędzy na samochód. Ale trzeba mieć też jakiś wkład własny. Można go przeznaczyć na samochód, na początek jakiś tani, można już za 3 tyś kupić jakieś małe autko. Chociażby Clio I, które tyle mniej więcej kosztuje. Na rok/dwa starczy a jeśli pójdzie dobrze, to wtedy zmieć na coś lepszego.

 16. Wszystko wygląda pięknie ale większe możliwości mają osoby z małych miast czy też wsi. W dużych miastach nie wygląda to tak kolorowo jak by się wydawało, gdyż jeśli nie złożymy wniosku około marca czy kwietnia danego roku, to później jedyne co usłyszymy, to tylko to że pieniądze na ten rok już się skończyły. Niestety osoby zatrudnione w Urzędzie pracy, które powinny pomagać bezrobotnym nie są szczególnie chętne w tym temacie, wręczają tylko wnioski i zostawiają takie osoby samym sobie. Przykre ale takie są realia.

 17. Witam,chcialabym otworzyc wlasny salon kosmetyczny,uczeszczam ostatni rok do szkoly dla kosmetyczek za granicà,tu zasadà otwarcia takiej dzialalnosci niezbedny jest tak zwany 3 rok,po 2 latach kursu otrzymuje dyplom,chciala bym sie dowiedziec jak to wyglàda w Polsce,czy potrzebne jest jakies dodatkowe szkolenie po 2 letnim kursie?

 18. Witam
  Chciała bym sie dowiedzieć jak długo czekałyscie na dotacje z UP
  ponieważ mój mąż juz w czerwcu ubiegłego roku złożył papiery o dotacje, papiery przeszły pozytywną weryfikacje i teraz czeka a to juz minęło pół roku od momentu złożenia papierów
  dlatego prosze o odpowiedz na pytenie pozdrawiam

 19. Witam, chciałam otworzyc mobilny gabinet spa z dotacja i chcialam sie dowiedziec jak wyglada sprawa z siedziba dzialalnosci?? czy musi byc??itp

 20. WITAM JA STARAŁAM SIĘ O DOFINANSOWANIE W RZESZOWIE I DOSTAŁAM SAMA NAPISAŁAM WNIOSEK I DZIAŁAM KASE DOSTAŁAM JU 3 DNI PO PODPISANIU UMOWY (17000)TAKŻE POLECAM WSZYSTKIM KTÓRZY CHCĄ DO CZEGOŚ DOJŚĆ A NIE MAJĄ WŁASNEGO WKŁADU:)

Dodaj komentarz