Z cyklu “Wnętrza salonu”: Fiolet, seledyn i geometria

I tak oto nadszedł czas na nową notkę o wnętrzach salonu. Dziś będzie o energii i witalności, jaka tkwi w odpowiedniej kompozycji kolorów, o tym, jak uczynić wnętrze nowoczesnym, ale przytulnym za pomocą geometrii i kilku pomysłowych rozwiązań. Bohaterem tej notki będzie Studio Antidotum z Katowic (mieszczące się przy ul. Szarych Szeregów 28). Studio Antidotum cechuje się szeroką ofertą – od kosmetyki i masażu, poprzez fryzjerstwo i zajęcia ruchowe – takie miejsce wymaga aranżacji, która pogodzi ze sobą charakter relaksu z rekreacją. W tym wypadku owocowało to niezwykle interesującym wystrojem, z jednej strony niezwykle dynamicznym i radosnym, z drugiej jednak komfortowym, w którym można wypocząć i odprężyć się. W poszczególnych pomieszczeniach wystrój ten został dostosowany do charakteru zabiegów w nim wykonywanych, ciągle jednak przewija się jakiś wspólny element, który sprawia, że wciąż nie jest to grupa różnych stylizacji, a spójna całość.

antidotum1 Takie wnętrze zwraca uwagę: pasiasta ściana w odcieniach fioletu, seledynu i bieli to wybór odważny i oryginalny, niewątpliwie ożywia pomieszczenie i stanowi element charakterystyczny, wyróżniający pomieszczenie. Radosna pasiastość to nie koniec prostych, równych form ubranych w kolory: dalej widzimy ścianę pokrytą mozaiką prostokątów, która w udziale przypadła również frontowej części biurka recepcyjnego. W przypadku czworobocznej kompozycji pojawia się jeszcze ciemny fiolet, reszta jak w przypadku pasiastej ściany. Namnożenie kolorów i form może przynieść różnorodny skutek: albo, jak w tym przypadku, nadać pomieszczeniu innowacyjności i pewnej nuty ekscentryzmu, albo dać efekt chaotyczny i ciężki. W “Antidotum” pstrokatość i udział geometrii zostały zrównoważone o ciemne kolory, nieskomplikowane kształty i dodatki charakterem pasujące do atmosfery wnętrza. Pomieszczenie zostało przystosowane do przyjmowania czekających na wizytę klientów, z wydzieloną przestrzenią na stanowisko recepcyjne. Organizacja całości w ten sposób ma kilka podstawowych plusów. Po pierwsze jest to oszczędność miejsca – jedno pomieszczenie spełnia dwie funkcje – w tym wypadku łączy w sobie poczekalnię z recepcją. Po drugie warto zwrócić uwagę na rozsądne rozplanowanie tych stanowisk: nie ma tu wrażenia “natłoku”, ani braku prywatności – czekające klientki mogą czuć się swobodnie, nieskrępowane małą przestrzenią. Po trzecie, a wynika to z dwóch wcześniejszych zalet, w ten sposób umożliwiamy efektywną komunikację na linii personel – klient, jeszcze przed rozpoczęciem zabiegów. W sytuacji, gdy recepcja jest połączona z poczekalnią, można od razu zaproponować gościom kawę, herbatę, bądź lekki poczęstunek, zaprosić do zapoznania się z asortymentem kosmetyków (jeśli je sprzedajemy) lub zaproponować próbki.

antidotum2 I znów to samo pomieszczenie, tym razem z innej strony. Wcześniej skoncentrowałem się na opisywaniu roli kolorów i geometrii, teraz kilka słów o samym wyposażeniu wnętrza. Dwie ciemnobrązowe sofy o połyskliwej fakturze obić, prosty stolik stanowią miejsce dla klienta, który przekroczywszy próg salonu może spokojnie oczekiwać na wizytę. Zaokrąglony blat biurka recepcyjnego sprawia, że mebel nie zajmuje dużej przestrzeni, a nadrukowany wzór z prostokątów nadaje mu sympatycznego wyglądu, współgrającego z wystrojem pomieszczenia. Jest tu wiele prostych rozwiązań o nowoczesnym zabarwieniu, co świetnie pasuje do tej geometryczno-kolorowej stylizacji. Błyszczące, brązowe kafelki na podłodze, punktowe oświetlenie, metaliczne lampy nad ladą, półprzezroczyste luksfery (na pierwszym zdjęciu), czy nawet forma firanek, wykonanych z tradycyjnego materiału, przyciętego na kształt pionowych żaluzji – wszystko to świetnie pasuje do tej nietypowej aranżacji.

antidotum3 Jak już wcześniej wspomniałem, “Antidotum” oferuje nie tylko usługi kosmetyczne, ale m.in. również fryzjerskie. Gabinet fryzjerski bardzo dobrze nawiązuje do stylistyki poprzedniego wnętrza – widać tu po prostu spójny motyw przewodni, który został zastosowany we wszystkich pomieszczeniach salonu. Znów mamy ciemne, błyszczące kafelki na podłodze, dwa odcienie fioletu, tym razem grające pierwszoplanową rolę na ścianach, jest też trochę metalicznej szarości, w tym przypadku wyeksponowanej w postaci materiału obicia foteli. Oświetlenie znane z recepcjo-poczekalni zostało zaplanowane tak, by oferować jak najlepszą widoczność przy stanowiskach. Atutem są też nieskomplikowane, funkcjonalne meble, łatwe w utrzymaniu odpowiedniego porządku i higieny. Na ścianie widzimy plakat reklamujący kosmetyki – klientka wchodząca do gabinetu wie od razu, na jakich preparatach pracują fryzjerzy – warto to zaakcentować.

antidotum4Na ostatnim zdjęciu możemy zobaczyć, jak wygląda sala do ćwiczeń – po raz kolejny przewijają się znajome elementy, ciekawie, a przede wszystkim funkcjonalnie wkomponowane w całość. Tym razem motyw kolorowych pasków występuje na roletach, których jasna, pogodna tonacja świetnie współgra ze światłem dziennym. Kolor ścian i podłóg nawiązuje do całej koncepcji, tutaj fiolet jest spokojniejszy, za to żywiołowy odcień zieleni pasuje do charakteru sali i aktywności fizycznej, jakiej ona służy. Przyrządy do ćwiczeń zostały ustawione bliżej ściany, dzięki czemu zostaje wystarczająco dużo miejsca, chociażby na ćwiczenia aerobowe dla sporej grupy osób. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednio zabezpieczone oświetlenie, co na salach gimnastycznych jest bardzo istotne. Sala jest przestronna i jasna, radosny wystrój i funkcjonalność ułatwiają rekreację w przyjemnej atmosferze, relaks i czerpanie prawdziwej przyjemności z aktywności fizycznej.

Studio “Antidotum” to świetny przykład połączenia innowacyjności z prostotą. Zastosowane pomysły, jak chociażby zestawienie wielobarwnych ścian z ciemnymi kafelkami i meblami, przy tym niewielka rola dodatków, których ilość została tu ograniczona na rzecz bogactwa wzorów, tworzą wnętrze kipiące energią, a zarazem przytulne i kojące. Przewodnie kolory oraz wielokrotnie przytaczany pasiasty motyw stanowią element wspólny, cechę charakterystyczną salonu, który mimo szerokiej oferty i kilku sal o różnym przenaczeniu wciąż zachowuje swój charakter i indywidualny klimat.

www.studio-antidotum.pl

Studio “Antidotum”
ul. Szarych Szeregów 28
40-750 Katowice
tel.: 032 202-80-12

Jedna myśl nt. „Z cyklu “Wnętrza salonu”: Fiolet, seledyn i geometria

  1. Bardzo podoba mi się tapeta czy mogłabym prosić o odpowiedż gdzie taką można kupić ?

Dodaj komentarz